Coğrafyası

Mucur Coğrafyası

MUCUR’UN COĞRAFİ YAPISI

Mucur 39 -04 kuzey enlemi ile 34-22 doğu boylamları arasında yer alır.Kırşehir’in güneydoğusunda yer alan Mucur’un denizden yüksekliği 1100 metredir.Yüzölçümü 1088 km,toplam nüfusu 19.445’ dir.Bu nüfusun 11.984 ’ u ilçe merkezinde 7.461’ i köylerde yaşamaktadır.1918 yılında ilçe olan mucurun toplam 44 köyü bulunmaktadır.Mucur’un il merkezine uzaklığı 23 km dir.

İlçenin kuzeybatısında Kırşehir masifinin devamı niteliğinde olan seriler görülmektedir. Ancak en geniş oluşum tersiyer yaşlı formasyonlardır. Akarsu yataklarındaki kil ve kum depoları dışında Acıöz Mahallesinde bulunan travertenler kuterner döneminin izlerini taşımaktadırlar.

Yeryüzü şekilleri incelendiği zaman yükseltinin kuzeyden güneye arttığı geniş bir plato üzerinde gelişen Ulusu,Aflaközü,Acıöz gibi devamlı akarsular,eriyen kar suları ile beslenen mevsimlik dereler araziyi engebelendirmiştir. Seyfe gölü çevresinde engebesiz düzlükler geniş alan kaplamaktadır.Mucur’un en yüksek noktası 1557 metre ile Armutlu tepesi 1554 m ile köpekli dağı ve 1472 m ile kırlangıç tepesidir.İlimizin doğal gölleri olan Seyfe ve Obruk gölü mucur ilçemizin sınırları içerisindedir         

Solaklı ve Aksaklı mağaraları ,İlk dönem Hıristiyanlardan kalma  Mucur yeraltı şehri, Karacali ve Kepez yeraltı şehirleri ile Seyfe gölü kuş cenneti ve Obruk gölü  görülmesi gereken yerlerdir.

 

Mucur

Kullanıcı giriş bilgileriniz

Fill the forms bellow to register

Şifrenizi sıfırlayın!

Lütfen şifrenizi sıfırlamak için kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girin.